קטגוריות
כללי

איך אפשר לנצל דפי צביעה לפסח ללימוד ילדים?

כולנו מכירים את הרגע הזה עם הילדים בבית. שיחקנו בכל הצעצועים, ראינו את הסדרה האהובה, וקראנו כמה ספרים. הילדים מתחילים לטפס על הקירות, ואתם מחפשים פיתרון, וכדאי שיהיה חינוכי.

בתור הורים כולנו מחפשים את האיזון בין פעילות שתעסיק את הילדים, וגם תתן להם ערך מוסף.

דפי צביעה לפסח הם פיתרון מושלם, שכן גם מלמדים את הילד וגם מהווים פעילות נעימה להעביר את הזמן.

אז מה כל כך טוב בדפי צביעה לפסח?

מהות החג

דפי צביעה לפסח יכולים ללמד את הילדים אודות החג. למשל ציורים של יציאת מצרים, פרעה וכן הלאה יכולים ללמד את הילדים את מהות החג ומורשת העם. ילדים הם בעלי דימיון מפותח, ולעיתים מספיק ציור אחד בשביל לצייר במוחם סיפור שלם. בעזרת הדפים הילדים מקבלים העשרה, ומבינים את מהות החג תוך כדי הצביעה.

מוטריקה עדינה ודיוק

דפי הצביעה מצריכים דיוק, והחזקה נכונה של הטוש, העיפרון או המכחול. קצת לפני כיתה א׳ הילדים לומדים כיצד לאחוז את העיפרון בצורה הנכונה, דבר שישפיע על אופן הכתיבה שלהם שנים רבות. במהלך הצביעה הילדים לומדים כמה לחץ עליהם להפעיל על הטוש. בנוסף עליהם לשים לב שאינם יוצאים מהקווים, דבר שמצריך ריכוז, סבלנות רבה ודיוק.

הרגעה

הפעולה המונוטונית של צביעה בדפים תמיד ממקדת ומרגיעה, במיוחד כששמים מוזיקה ברקע. הילדים מתרכזים בפעולה הרפיטטיבית, ונרגעים לאחר יום של פעילות. ניתן לומר שזמן הצביעה הוא זמן של שקט וריכוז, שמהווה מעין הרפיה מהיום שהיה.

הצד היצירתי

תאמינו או לא – יצירתיות היא דבר שצריך להתאמן עליו. ככל שעוסקים יותר בעבודות יצירה, הצד היצירתי במוח מתפתח וגדל. בדפי צביעה עלינו להפעיל את הדימיון והיצירתיות, באיזה צבע לצבוע כל חלק, כיצד להתאים בין הגוונים השונים, וכיצד להתאים את הגוונים לציור.

מדפי צביעה לתקופת הרנסס

פעמים רבות דפי צביעה מציתות בילדים כישרון חבוי. מחקרים מראים שחשיפה של הילד מגיל צעיר לאומנות מכל סוגיה, יכולה להוות גורם מכריע בהפיכתו של הילד לאומן. אם הוא לא ינסה הוא לא ידע, ולכן כדאי לחשוף אותו לתחומי האומנות השונים עוד מגיל צעיר. דפי צביעה מהווים צוהר קטן לתחום האומנות. ניתן לעודד את הילדים לצייר מעבר לשבלונה של דפי הצביעה, ומחוץ לתבנית הקיימת על מנת להוסיף לציור. בנוסף אפשר לעודד את הילד לצייר את הציור שצבע בעצמו. למשל במידה והילדים צבעו את קריעת ים סוף, נוכל להציע להם לצייר בעצמם את הציור, על דף נפרד.

תכנון וביצוע

בדפי צביעה עלינו לתכנן ולהסתכל קדימה, לבחון כיצד אנחנו משלבים את הצבעים לפני כן. מן הסתם שילד שניגש לדף צביעה לא יחשוב על זה, וכאן מגיע תפקיד ההורים לכוון אותו בעזרת שאלות מנחות, כמו – ״אם השמיים יהיו כחולים באיזה צבע כדאי לצבוע את החולצה של הדמות?״, או – "באילו גוונים תצבע את הרקע?". על ידי תכנון מקדים של צביעת דפי הצביעה לפסח, יוכלו ללמוד תכנון בכללי.

לסיכום

אם אתם מחפשים פעילות לפסח שתתן לילדיכם ערך מוסף – בחרו בדפי צביעה.