קטגוריות
כללי

איך לבחור מודד מוסמך עבור הפרויקט שלכם?

הגיע הזמן לבנות בית, מבנה, לבצע תמ"א 38, או לשנות מבנה קיים, ואתם זקוקים למודד מוסמך עבור הפרויקט החדש שלכם. אספנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת לפני שמזמינים מודד מוסמך. אז מה החשיבות של מודד מוסמך, ומה תפקידו? וכמובן, כמה טיפים מהמומחים כדי לעזור לכם לבחור במודד הטוב ביותר.

מה תפקידו של מודד מוסמך?

תפקידו של מודד מוסמך הוא להשתמש במדעי הגיאודזיה על מנת לקבוע תשתיות שישמשו למיפוי. המודד משתמש במגוון רחב של אמצעים על מנת לבצע את עבודתו, כדוגמת לייזר, פוטוגרמטריה, חישה מרחוק, חישובים מתמטיים ומדידות. באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת, המודד המוסמך קובע תכנית מדידה ויוצר מפה טופוגרפית, שמשמשת מאוחר יותר את הפרויקטים ההנדסיים.

אין מקום לטעויות

עבודתו של המודד המוסמך חייבת להתבצע על הצד הטוב ביותר, ולספק את הנתונים המדויקים ביותר. המדידה מהווה היסודות לתכנון הפרויקטים, ובהמשך מהווה בסיס לרישום בטאבו (מרשם המקרקעין). ההכרות של המודד עם השטח חייבת להיות מדויקת, ולבסוף הוא יוכל לאשר את התחלת הבנייה. תפקידו של המודד הוא לבנות מפה טופוגרפית המכילה את כל הפרטים בשטח – לסמן קווי חשמל, מים וניקוז, כבישים, וכל עצם במרחב שרלוונטי לתכנונו המוצלח של הפרויקט.

המיפוי של המודד מגיע בסופו של דבר לידיו של מתכנן הפרויקט, ומהווה הבסיס עליו מסתמך הפרויקט. טעויות בשלב המיפוי עלולות לעלות ביוקר לאחר מכן, בדמות נזקים בטיחותיים, ליקויים, או תברואתיים. ליקויים אלה עלולים לעלות סכומי כסף רבים, שהיו יכולים להיחסך על ידי מדידה מדויקת ומקיפה. למשל, במידה והמודד לא מיפה היטב את שיפועי זרימת המים, הפרויקט עלול להיות מוצף ביום גשום, דבר שיכול היה להימנע בקלות על ידי מיפוי מדויק ותכנון בהתאם. חשוב לציין שהמודד חותם על המפה באמצעות מספר הרישיון וחתימה מקורית, שתקפה לחצי שנה.

איך לבחור מודד מוסמך?

מודד מוסמך יבחר על סמך מספר פרמטרים. כאמור, אין להקל ראש בבחירת מודד מוסמך, משום שמדידת השטח בצורה מדויקת היא שלב קריטי בתהליך התכנון והבנייה.

  • הכשרה והסמכה – לפני שתזמינו את המודד, כדאי לברר היכן רכש את הידע שלו, ולבקש לראות את התעודות והרישיונות הנדרשים. מודד מוסמך נדרש ללמוד הנדסת גיאו-אינפורמציה במשך 4 שנים, ולהנפיק רישיון מדידה דרך "המרכז למיפוי ישראל", לאחר שנתיים של התמחות. כל מודד מוסמך עובר ריאיון ומבחן, על מנת להבטיח שהמודד יודע את עבודתו על הצד הטוב ביותר. מסלול הלימודים של המודד מתפרש על פני 5-6 שנים.
  • מודד מדויק – בחרו במודד מקצועי ואמין, שצבר ניסיון בתחום המדידות. תוכלו לשאול את המודד אילו שטחים קודמים הוא מיפה, ואף להיעזר בהמלצות. בנוסף, כדאי לבחור במודד נעים הליכות, שילווה אתכם בתהליך וייתן את שירותיו המקצועיים על הצד הטוב ביותר.
  • ביטוחים משפטיים מתאימים – דבר נוסף שכדאי לברר לפני שמתחילים את התהליך מול מודד מוסמך, בררו שיש בידיו את הביטוחים הרלוונטיים כדי שתוכלו לכסות את עצמכם.

אנו מתמחים בשירותי מדידה במגוון אמצעים, ומשתמשים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר על מנת לספק לפרויקט שלכם את התוצאה המדויקת ביותר.