קטגוריות
כללי

הרב חנן פורת

הרב חנן יוסף הוא דמות מעוררת השראה עבור המון אנשים. הרב חנן פורת נולד ב-1943, ונפטר בשנת 2011. הרב היה חבר כנסת, איש חינוך ישראלי, ויו"ר האיחוד הלאומי. הרב נודע בהיותו חלק ממחדשי ההתיישבות היהודית בגוש עציון, והיה ממקימי גוש אמונים. הרב חנן פורת הוא דמות ציבורית מוכרת, אבל במאמר זה נצלול למאחורי הקלעים של חייו, ולאנקדוטות מעניינות שלא כולם מכירים.

גוש אמונים

גוש אמונים היא תנועה דתית לאומית שהוקמה אחרי מלחמת יום הכיפורים, בשנת 1974. התנועה הקדישה את מירב מאמציה לחידוש ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, ובאיזורים נוספים בארץ. הרב חנן פורת כאמור, היה ממקימי התנועה הבולטים. הרב חנן פורת סיפר כיצד עלה לו הרעיון להקמת התנועה – במלחמת יום כיפור, הרב חנן פורת נמצא גוסס בעקבות פגז שפגע בכתף שלו. כשהתעורר מהתרדמת גמל בליבו להקים את תנועת "גוש אמונים".

חמישה דברים שלא ידעתם על הרב חנן פורת

  1. הרב חנן פורת לא נולד עם השם "פורת", אלא עם שם המשפחה שפיצר. אביו של הרב חנן פורת שירת "בהגנה", שם קיבל את שם הקוד "פורת". המשפחה אימצה את הכינוי, ושמרה אותו כשם משפחה לימים.
  2. הרב חנן פורת שירת כלוחם בצנחנים, ולחם במלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה, הרב חנן פורת לקח חלק בקרבות על כיבוש העיר העתיקה בירושלים.
  3. הרב חנן פורת אהב מאוד מוזיקה ושירים, והשתמש בהם כדי להעביר ולהנחיל את ערכיו. בכל סעודת שישי, היה נוהג לשיר מיד לאחר הקידוש שירי ארץ ישראל, הסובבים היו מצטרפים בחדווה. בנוסף, בחג פורים היה נוהג הרב להשמיע קסטות של זמר אפרו אמריקאי, ששר על אלוהים. הרב חנן פורת היה משמיע אותן לנוכחים, ומדגיש שניתן להתחבר לאלוהים בדרכים שונות, בין היתר דרך המוזיקה. על השיר "ים של דמעות" של נינט, אמר: "לעתים ניתן אפילו לשמוע איזה צליל דק של אמת בים הדמעות שהיא מפזרת".

כמו כן, הרב חנן פורת אהב שירי משוררים, וחיפש בהם את החיבור למסר הרוחני. בין המשוררים שאהב – רחל המשוררת, רבי יהודה הלוי ואורי צבי גרינברג.

  1. דבר נוסף שודאי לא ידעתם על הרב חנן פורת, הוא המשמעות הרבה שייחס לתפילה. הרב חנן פורת היה נוהג להתפלל ולהתמסר לתפילה בכל גופו, וילדי הקיבוץ היו מרותקים לצפות בו מתפלל. בנוסף, מקורבים לרב מספרים שהיה מייחס משמעות רבה למילה "אמן" בתום כל תפילה, והיה אומר אותה חזק וברור, ומלא כוונה. הנכונות והמסירות של הרב לתפילה היו מדבקות בקרב הסובבים אותו, שמצאו את עצמם מתפללים כמוהו.
  2. הרב הקים שתי ישיבות במהלך חייו: "בית אורות" ו"הר עציון". ישיבת בית אורות הוקמה לזכרו של גיורא אשכנזי, שעליו שפיקד במלחמה.

פועלו של הרב חנן פורת בכנסת

זה לא סוד שהרב חנן פורת נכנס לכנסת כדי לפעול בנושא ההתיישבות. עם זאת, לאחר שנכנס לכנסת, הרב חנן פורת חוקק חוקים רבים – המוכרים שבניהם – חוק יום ירושלים, החוק למניעת התעללות בקטינים, חוק האוסר על פרסום שירותי זנות, ו"לא תעמוד על דם רעך".