קטגוריות
כללי

זוהר הרקיע

זוהר הרקיע הוא סרט ישראלי שיצא בשנת 2012, ועוסק ב"התנתקות" מנקודת מבט של חייל בקורס קצינים בחיל האוויר. הסרט הוא הסרט הראשון שעוסק בהתנתקות שמציג את נקודת המבט של הציבור הדתי לאומי.

הסרט בכיכובו של רז זלצרמן, (שלימים הופיע במירוץ למיליון יחד עם בת זוגתו אלכסה). אדם קורן אותו משחק זלצרמן, הוא חייל בקורס טייס הצפוי לסיים את הקורס בהצטיינות.

בתזמון לא כל כך טוב, שנייה לפני קבלת הכנפיים הוא נבחר להיות בשורה הראשונה של ביצוע תכנית ההתנתקות. בצבא שם המבצע היה "זוהר הרקיע".

אדם עובר אימונים לקראת ביצוע ההתנתקות, אבל לא נכנס לעובי הקורה. אדם חווה את המורכבות ביחסים עם חברו עמית, שהופך להיות המפקד שלו. אדם ועמית מתקשים לאזן בין חברות לפיקוד. מחשבתו של אדם עסוקה ביחסים עם בת זוגתו לילך, עליה הוא חושב זמן רב.

הכנה מנטלית

לאורך הסרט אדם עובר את ההכנה המנטלית לרגל ההתנתקות, שנועדה לסייע לחיילים לעבור את המשימה בהצלחה, ולתת לחיילים את התמיכה הנפשית הנדרשת. אדם הולך ראש בראש עם המפקד-חבר שלו.

סצנה זכורה ביותר בסרט היא הדמייה של ביצוע ההתנתקות, כשהחיילים מתרגלים את המאבק מול המתנחלים ביום ביצוע ההתנחלות. אדם עובר טלטלות רבות, בין היתר שומע את דבריו של הפסיכולוג המחלקתי, נחשף למסמכים שהוא לא אמור להיחשף אליהם. כל אלה יוצרים אצלו סערת רגשות.

משפחתו של אדם

באחת הארוחות המשפחתיות, סבתו של אדם אומרת – "תמיד ידעתי שהנכד שלי יצטיין", מה שמראה את הלחץ שמופעל על אדם להצליח בקורס ולסיים אותו. אדם לא רוצה לאכזב את המשפחה שלו, ולצאת דופן מהחיילים שלצידו. ברור לאדם שאם יראה את הקושי שלו בביצוע ההתנתקות, הוא עלול להיות מודח מהקורס, לאכזב את משפחתו, את סבתו, את חברתו לילך, ובעיקר את עצמו. מן הצד השני, אדם יודע שהוא אינו שלם עם מעשיו, ומרגיש אשם בגין גירוש המשפחות. בכיר בצבא מדגיש כי "המדינה סומכת עליכם", ואדם מרגיש את כובד האחריות הלאומית על כתפיו. אותו בכיר מדגיש לחיילים באופן שאינו משתמע לשתי פנים – סיום הקורס מותנה בביצוע המשימה.

מקדים את זמנו

אדם מבין את המורכבות של ההתנתקות עוד לפני שהתרחשה. הרבה תובנות שהגיעו לציבור רק אחרי ההתנתקות, היו אצל אדם בראש עוד הרבה לפני. אדם חווה דילמות וטלטלות, מצד אחד רוצה לסיים את הקורס בהצטיינות, מצד שני לא רוצה להתכחש לאמת הפנימית שלו. אדם מבין את הקושי המוסרי הכרוך בכך, ובעל נקודת מבט רחבה יותר משל חבריו.

השם "זוהר הרקיע"

שם הסרט בעל משמעות עמוקה ביותר – המילה "רקיע" נותנת קונוטציה של שמיים ומטוסים, מה שמתחבר מצוין עם הקורס טייס של אדם קורן. בנוסף השמיים הם גג העולם, הפסגה, מה שמייצגים את ההצטיינות הנחשקת בקורס. המילה "זוהר", מתייחס לסנוור שאדם חווה מהרעיון לסיים את הקורס בהצטיינות יתרה. אדם מסתנוור מהרעיון עד כדי כך, שעלול לעשות מעשים שאיתם אינו מרגיש בנוח בצורה מוסרית.

הסרט זכה במקום השני בפסטיבל קולנוע דרום, וניתן לצפות בו באינטרנט באתר של זוהר הרקיע בתשלום.