קטגוריות
רפואה

טיפים לטיפול בכאבי צוואר בבית – תרופות סבתא

מכירים את זה שעשיתם תנועה לא נכונה, וצוואר נתפס? צוואר תפוס יכול לגרום לסבל רב, ולהגביל אותנו בתנועות הראש. לרוב הצוואר משתחרר לבד אחרי כמה ימים, אבל עד אז עושה לנו את המוות.

 כאב צוואר הוא כאב עז שפוגע באיכות החיים, ויכול להיגרם ממספר גורמים שונים. קיימות מספר דרכים לטפל בכאב הצוואר בבית, באמצעות תרופות סבתא, ולהקל את הסבל.

זכרו תמיד – אם הכאב ממשיך יש צורך בבדיקה רפואית – ישנם גם מרפאות המומחות לכאבי צוואר שניתן להתייעץ איתם בנושא.

איזור רגיש ועדין

הצוואר מורכב מחוליות עמוד השדרה, שצמודות זו לזו. רקמות הצוואר רגישות למתיחות מוגברת ולכן הצוואר הוא איזור רגיש שיכול לכאוב בנסיבות שונות. תשמחו לשמוע שיש לכך פתרון.

מה גורם לצוואר לכאוב?

רפלקס הגנה

במהלך היומיום רבים מאיתנו סובלים מסטרס, והדבר יכול להשפיע ישירות על הצוואר. בנוסף, רפלקס של הגנה הוא לכווץ את הכתפיים ולהכניס את הצוואר על מנת להגן על האיזור הפגיע. ההתכווצות המתמשכת הזו, עלולה לגרום לכאבי צוואר בטווח הארוך. כשאנו מצויים במצב של לחץ נפשי, תנועה זו יכולה לחזור על עצמה, ולהוביל בסופו של דבר לכאבי צוואר.

תאונת דרכים

כאבי צוואר מאוד נפוצים בתאונות דרכים, כאשר קיימת התנגשות בין מכוניות. הצוואר הולך קדימה ומיד אחורה, מה שקיבל את הכינוי "צליפת השוט". התנועה הזו מאוד נפוצה בתאונות דרכים, ועלולה לגרום לכאב רב גם שבועות אחרי האירוע.

ממסך למסך

בעידן הדיגיטלי אנו מוצאים את עצמנו עוברים ממסך למסך, מהטלפון, למחשב ולטלוויזיה. מבלי שנשים לב, הראש מתקרב באופן אוטומטי אל המסך על מנת להיטיב את הראייה, מה שגורם לכאבי צוואר לעיתים. היציבה לא נכונה עלולה להתקבע לאורך זמן. האפקט המצטבר עלול לגרום לכאבי הצוואר.

אז מה אפשר לעשות?

כאמור, יש גורמים רבים לכאבי הצוואר, אך קיימים פתרונות רבים. את חלקם ניתן ליישם אפילו בבית, והן תרופות סבתא לצוואר תפוס.

טיפול חום וקור

בעוד חלק מהסבתות ממליצות לעטוף את הצוואר בצעיף ולשמור על האיזור כמה שיותר חם, קיימת המלצה לטפל דווקא באמצעות קרח – יש לעטוף מספר קוביות קרח ולהניח על האיזור הכואב.

מסאז'

מסאז' באמצעות שמנים יכול להיות פיתרון מעולה לצוואר תפוס. בקשו מאדם קרוב לעסות את הצוואר בתנועות איטיות ועדינות, וכוונו אותו לאיזור התפוס. עדכנו אותו מיד, במידה והעיסוי כואב מדי. לעיתים, עיסוי ממושך של האיזור יכול להקל על הכאב, או אפילו לפתור את הבעיה לחלוטין. שמן שקדים הוא שמן מצוין לעיסוי של צוואר תפוס, שכן הריח של השמן יכול להרגיע את הכאב.

אמבטיית שמנים

אמבטיית שמנים היא יכולה לסייע לצוואר תפוס, באמצעות המים החמימים והשמנים האתריים. שמן רוזמרין, מיורן ושמן שקדים יכולים לעשות את העבודה.

תרגיל יפני לצוואר

קיים תרגיל פיזיותרפיה יפני לשחרור הצוואר.  במהלכו מגלגלים מגבת מניחים אותה מאחורי העורף, ומחזיקים בכל אחד מהקצוות. מטים את הראש לאחור בתמיכת מגבת אותה אנו מחזיקים וחוזרים למנח הרגיל. את התנועה הזו ממליצים לבצע עשר פעמים. יש להתייעץ עם רופא או פיזיותרפיסט לפני שמבצעים את התנועה בבית.

 כאב צוואר פוגע באיכות החיים שלנו. במידה ותרופות הסבתא לא עזרו, פנו לקבלת טיפול רפואי.